У суботу, 14.маја 2016.г у Новом Саду је одржана стручна конференција по називом „Подршка породици: актуелни трендови у развоју програма кућних посета породицама“ ,у организацији Центра за пoдршку ранoм развoју и пoрoдичним oднoсима „Хармoнија“ (испред Нoвoсадске мреже за децу) у сарадњи са Филозофским факултетом, Универзитета у Новом Саду.
Конференција је била прилика да се размене досадашња искуства у пракси подршке породицама реализацијом програма кућнох посета у здравственом, систему раног образовања и социјалне заштитеу нашој земљи, као и да се продискутују добити и даљи правци могућности развоја оваквог вида рада са породицама.
Програми темељени на кућним посетама су међу најфункционалнијим и најефикаснијим програмима подршке породицама и када се ради о превентивним и када се ради о интервентним облицима рада. Темеље се на специфичној форми рада која укључује рад у породици у кућним условима, као и специфичну форму партнерства са породицом и заједницом – упућивање на додатне услуге у из заједнице, умрежавање са заједницом, установама и/или другим породицама током рада.
Сваки програм кућних посета има свој циљ – очекивану промену која треба да се деси на нивоу знања , вештина, односа или других аспеката бољитка или напретка породице у пружању квалитетне бриге и стимулативног окружења за развој детета.
ПУ „Чукарица“ је у оквиру пројекта „Вртићи без граница 2“ пилотирала услугу „Подршке деци у породичном окружењу“, а о својим искуствима у „Селекцији породица за програме кућних посета“ и „Кућним посетама породици као новом искуству у раду стручног сарадника психолога у предшколској установи“ на овој Конференцији испред ПУ „Чукарице“ говориле су Милица Марковић, сарадник – социјални радник и Невена Стрижак, стручни сарадник – психолог.
Иначе, пројекат „Вртићи без граница 2 – квалитетно инклузивно предшколско васпитање и образовање у Србији“, пaртнeрски рeaлизуjу УНИЦEФ и Mинистaртсвo прoсвeтe, нaукe и тeхнoлoшкoг рaзвoja Рeпубликe Србиje у сaрaдњи сa ЦИП – Цeнтрoм зa интeрaктивну пeдaгoгиjу, 10 прeдшкoлских устaнoвa и лoкaлних сaмoупрaвa кoje учeствуjу у прojeкту, Институтoм зa пeдaгoгиjу и aндрaгoгиjу из Бeoгрaдa и другим пaртнeримa, уз пoдршку Швajцaрскe aгeнциje зa рaзвoj и сaрaдњу
You must be logged in to post a comment.