ДЕЦА И РАЧУНАРИ
Правилан раст и развој деце уз свакодневну употребу рачунара
значајно су отежани.
Смањење физичке активности, неадекватни услови за рад и неодговарајуће навике, У ПЕРИОДУ КАДА СЕ ТЕЛО И ДУХ РАЗВИЈАЈУ, могу да буду
велики проблем за младе.
Услед дугог гледања у монитор, очи се напрежу и фокусирају више него што је то нормално, што за последицу има замућен вид, исцрпљеност, главобољу. Када радимо на компјутеру, трепћемо три пута мање (трептање размазује сузе по површини ока и ствара чисту површину која омогућава добар вид). Потражите мат екран, бирајте квалитетније мониторе који задовољавају ригорозне стандарде; однос контраста и осветљењења не сме бити напоран за очи;
Периодично поведите дете очном лекару.
Ергономски дизајниране столице, права удаљеност од монитора (45-60 цм), и добар распоред компоненти могу директно утицати на здравље малишана. Деформације кичменог стуба у овом периоду развоја нису ретке.
Упале тетива и њихових овојница које настају због неадекватног положаја екстремитета могу потпуно онеспособити шаку и прсте и изазвати непријатне болове при покретима.
Ако од малих ногу научимо децу да ПРАВИЛНО користе рачунаре (правилан положај тела, физичке активности – вежбе истезања током обавезне паузе на сваких 30мин…), онемогућиће се неправилан развој младих, појаве ПОВРЕДА, осећање НЕЛАГОДНОСТИ и УМОРА.
Ризици за ментално здравље детета:
ОСТАВИТИ ДЕТЕ да, без претходног усмерења, контроле, или неке врсте надзора, проводи време на ИНТЕРНЕТу, ИСТО ЈЕ ШТО И ПУСТИТИ ГА ДА ЛУТА УЛИЦАМА НЕПОЗНАТОГ ВЕЛЕГРАДА. Ризик да му се при томе десе неке лоше ствари које би се могле очекивати у реалном свету
и те како је присутан и у овом виртуелном.
ШТАВИШЕ, због неких специфичности (анонимна комуникација, лажно представљање Интернет ПРЕДАТОРА – педофилија, порнографија, насиље, крађа личних података…), интернет може бити неупоредиво ризичније место за најмлађу популацију него средина у којој они живе и у којој се крећу.
Из часописа «ДИГИТАЛ магазин», бр 88
Избор текста и интерпретација – Светлана Лакушић, дипл. социјални радник ПУЧ
новембар 2016г.
МАМА, ТАТА И ДЕЦА У ДИГИТАЛНОМ СВЕТУ (1)
Друштвени медији (друштвене мреже) нису само начин живота за младе људе – они су њима сам живот.
Колико смо свесни шта наша деца тамо раде и како тамо „живе“?
Живети „онлајн“, у сваком тренутку моћи разговарати , послати фотографије или видео, видети и бити виђен… појачава осећање постојања, учествовања, присутности и повезаности са светом и свима онима који нису поред нас.
Али, бити „онлајн“ значи и бити непрестано свему (и свачему) изложен, што нашу децу (па и нас), врло лако може увести и у ситуације непредвиђених ризика и опасности које (све чешће смо сведоци), могу имати и најгоре исходе.
Да бисмо помогли нашој деци да буду сигурни и безбедни у онлајн комуникацији и интеракцијама, да паметно користе друштвене мреже и апликације, да деле позитивне вредности, морамо пратити шта се дешава и са децом и са медијима.
- Питајте децу шта све раде и како се осећају на својим мрежама
- Гледајте дете у очи
- Удубите се, посматрајте
- Слушајте пажљиво шта Вам дете говори
- Слушајте га срцем
- Уздржите се од осуђивања, процењивања, придиковања
- Прихватите своје дете онаквим какво јесте и као такво га разумите
- Дајте детету лични пример у блискости, заинтересованости, систему вредности, смислу живота, стилу живота
- Знајте да ће нарочито упечатљиво на дете утицати Ваша слика, тј. Ваш лични пример у коришћењу нових, све новијих ИКТехнологија
Једном реченицом:
- Прикажите свом детету лични пример употребе а не злоупотребе информација, људских комуникација и живота уопште. ☼
Из „ТЕЛЕНОР бесплатног месечног магазина о лепшој страни комуникације“ бр.82 Интерпретација: Светлана Лакушић, дипл.социјални радник ПУЧукарица, новембар 2016.
☼ др Оливер Суботић за малу децу препоручује највише укупно један сат „монитора“ дневно(!) Укупно: мониторТВ+ монитор телефона+ монитор рачунара
П.С.
Препоручена шира литература (употребите☺ интернет ☺):
„Друштвеност у доба интернета“
Аутор: проф. др Далибор Петровић
(професор БУ: Саобраћајни факултет и ФОН)
П.П.С.
- „Шта је то окружење“? (медијум☺)
Један дечији одговор:
- „Кад се мама и тата смеју – то је супер окружење!“